İTALYA’DA MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI

 

15 Yılı aşkın süredir İtalya’daki özel ve devlet üniversiteleri tarafından İtalya’da Mühendislik Eğitimi verilmektedir. Milano Devlet Üniversitesi ve Roma Üniversitesi ile başlayan İtalya’da Mühendislik Eğitimi sürecine bugün 10’u aşkın İtalyan Üniversitesi katılmıştır.

 

 

 

İtalya’da Mühendislik Eğitiminin avantajları

 

Avrupa’nın en köklü ve eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan İtalya’da Mühendislik Eğitimi almak, yurtdışından gelecek öğrencilere birçok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajları sayacak olursak:

 İtalya’daki Mühendislik Eğitimi Ücretleri Avrupa’daki diğer ülkelerde karşılaştırıldığında fiyatları daha düşüktür. İtalya’daki her üniversite kendi kurum fiyatlarını kendileri belirlemektedir. İtalya’da bir devlet üniversitesinde eğitim için ortalama öğrenim ücretleri, okunacak üniversiteye bağlı olarak yıllık 250-3000 Euro arasında değişmektedir.

 İtalya’da Mühendislik Eğitimi’nin eğitim içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Dolayısıyla tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ve Türkiye’de YÖK tarafından diploma geçerliliği bulunmaktadır.

 İtalya’da Mühendislik Eğitimi gören yabancı öğrencilerin başvurabilecekleri birçok devlet bursu ve üniversitelerin kendi verdiği burslar bulunmaktadır. Bu burslar sadece okul ücretlerini karşılamaya yönelik değil aynı zamanda öğrencilerin günlük masraflarını da kapsayacak şekilde olmaktadır.

 İtalya’da Mühendislik Eğitimi almak, mimarlık alanında kariyer yapmak isteyen yabancı öğrenciler için birçok kariyer imkânı sağlar. İtalya’daki üniversiteler, bünyesindeki başarılı öğrenciler için ekstra burs ve staj imkânı sağlamaktadır.

 İtalya’da Mühendislik Eğitimi veren üniversiteler, dünyanın en prestijli üniversite sıralamaları içinde bulunmaktadır QS World University Rankings gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı saygın araştırma sonuçlarına göre İtalya’daki birçok üniversite, dünyanın en iyi 500 üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Bu okullarda eğitim alan yabancı öğrenciler için bu durum, büyük bir avantajdır.

 İtalya, uluslararası öğrencilerin üniversite eğitimi almak için geldiği ülkelerdendir. Bunda ülkenin yaşam ve eğitim kalitesinin üstünlüğü kadar tarihinin de etkisi vardır. İtalya; gelişmiş kültürü, 3000 yılı aşkın tarihi, ünlü mutfağı ve sanat eserleri ile modern, aynı zamanda geleneksel bir Avrupa ülkesidir.

 

 

İtalya’da Mühendislik Eğitimi alan bir öğrenci;

 

 Ülkenin tarihi ve turistik mekânlarını gezme, hemen hemen her gün gerçekleştirilen opera, bale, tiyatro, fuar ve sergi gibi kültür-sanat etkinliklerine katılma şanslarına sahip olabilecek, Aperativo gibi değişik geleneksel aktivitelere katılma imkânı bulacak,

 İtalya’da Mühendislik Eğitimi alırken hem kendini geliştirme hem de değişik ve eğlenceli vakit geçirme imkânına sahip olabilecektir.